Slinavka i šapSlinavka i šap je kontagiozna, virusna zarazna bolest od koje obolijevaju goveda, ovce, koze, svinje i drugi papkari.
Vrlo lako se može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima, hranom, a moguće je i širenje zrakom na veće udaljenosti.
Bolest se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, smanjenjem ili gubitkom mliječnosti te se prvo primjećuju znakovi slinjenja i šepavosti u zaraženih životinja, a ubrzo se javljaju i vezikule (afte) te erozije na sluznici usta, nosa, na vimenu ženskih životinja te u međupapčanom prostoru.
U ovaca, koza i svinja bolest ima blažu kliničku sliku nego u goveda. Pobol (morbiditet) je gotovo 100%, a smrtnost (mortalitet) ovisi o dobi životinje i sekundarnim infekcijama i komplikacijama.
Bolest slinavke i šapa endemična je u Turskoj, na Bliskom istoku i Africi, mnogim zemljama Azije i dijelovima Južne Amerike.
Hrvatska ima status zemlje slobodne od slinavke i šapa, a zadnje izbijanje zabilježeno je 1978. godine.
Tijekom 2025. godine bolest se pojavila na području Europske unije, u siječnju u Njemačkoj, te tijekom ožujka u Mađarskoj i Slovačkoj. Više informacija o epidemiološkoj situaciji u odnosu na slinavku i šap nalazi se OVDJE.
O mjerama sprečavanja unosa i ranog otkrivanja slinavke i šapa u Republici Hrvatskoj možete pročitati OVDJE.
|